Toto bylo první vozidlo našeho spolku. Zakoupili jsme jej na začátku roku 2014. V současné době čeká na renovaci - po technické stránce je v dobrém stavu, ale karoserie už v tak dobrém stavu není.

Popis vozidla:

Karosa B 732 je městský autobus, který vyráběla česká firma Karosa ve městě Vysoké Mýto v letech 1983-1997. Ve výrobě nahradil předchozí model Karosa ŠM 11 a po ukončení výroby byl nahrazen modelem Karosa B 932. V roce 1987 začala výroba inovované verze, která se od starších verzí liší silnějším motorem s turbem a několika technickými i vzhledovými změnami. Během výroby se vyráběla spousta různých podtypů, které se liší například jinými motory, převodovkami, nápravami a různými detaily.

Konstrukce autobusu je tvořena rámem, na kterém je umístěna polosamonosná karoserie ze svařených profilů, tzv. jeklů. Tyto profily jsou zvenku opláštěny ocelovými plechy a zevnitř umakarty. V pravé bočnici se nacházejí troje dvoukřídlé výklopné dveře. Motor a převodovka vozidla jsou umístěny v zadní části karoserie. Vozidlo má dvě nápravy. Přední je nezávisle zavěšená a zadní, poháněná náprava, je tuhá.

 

Náš exponát:

Model, který vlastníme, se vyráběl v letech 1992-1996. Oproti předchozím seriím už má novější sedačky s žíhanou koženkou a modernější vybavení interiéru. 

 

Karosa B 732 "Márinka"

Rok výroby: 1993 (generální oprava v roce 2002)

Motor: LIAZ ML 636 - naftový šestiválec s turbem, výkon 155 kW

Převodovka: Praga 5P 80 - manuální, pětistupňová + zpátečka

Přední náprava: LIAZ, nezávislé zavěšená, odpružená gumovými měchy

Zadní náprava: Detva, tuhá, odpružená gumovými měchy, poháněná motorem

 

Trpělivě čeká na to, až bude zase vypadat jako nová...