V roce 2017 jsme dostali unikátní příležitost zapůjčit do spolku tento autobus. Patří firmě SADBUS, ale měli jsme možnost mít ho kdykoliv k dispozici na vypůjčení. Díky tomu se mohl objevit na pravidelných linkách Praha - Ledeč nad Sázavou, Praha - Třeboň a Praha - Benešov, na které náš spolek zapůjčuje svá vozidla.

 

Popis vozidla:

Karosa LC 735 je zájezdový autobus, který vyráběla česká firma Karosa ve městě Vysoké Mýto v letech 1982-1991. Ve výrobě nahradil předchozí model Karosa ŠD 11 a po ukončení výroby byl nepřímo nahrazen typem C 935, který se lišil umístěním zadních dveří. Typ LC 735 přímo nahrazený novou řadou nebyl, protože od modelu LC736 se liší pouze absencí náporového větrání nad každým sedadlem. Během výroby se vyráběla spousta různých podtypů, které se liší například jinými motory, převodovkami, nápravami a různými detaily.

Konstrukce autobusu je tvořena rámem, na kterém je umístěna polosamonosná karoserie ze svařených profilů, tzv. jeklů. Tyto profily jsou zvenku opláštěny ocelovými plechy a zevnitř umakarty. V pravé bočnici se nacházejí dvoje dvoukřídlé výklopné dveře. Jedny poloviční dvoukřídlé dveře před přední nápravou, druhé menší jednokřídlé dveře za zadní nápravou. Motor a převodovka vozidla jsou umístěny v zadní části karoserie. Vozidlo má dvě nápravy. Přední je nezávisle zavěšená a zadní, poháněná náprava, je tuhá.

 

Zapůjčený exponát

Model, který jsme měly zapůjčený, se vyráběl v letech 1988-1991. Oproti předchozím sériím se odlišoval především plným turbem a změnou zadní nápravy, která byla už bez redukce.

 

Karosa LC 735 "Aerovka"

Rok výroby: 1988

Motor: LIAZ ML 636 - naftový přeplňovaný šestiválec (s plným turbem), výkon 152 kW

Převodovka: Praga 5P 80 - manuální, pětistupňová + zpátečka

Přední náprava: Rába, nezávislé zavěšená, odpružená gumovými měchy

Zadní náprava: Rába bez redukce, tuhá, odpružená gumovými měchy, poháněná motorem

 

Karosa LC 735.20, Aerovka, 19. 8. 2017

 

Aerovka v Klíčanech, 19. 8. 2017

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotografie autobusu Karosa LC735 "Aerovka", zdroj: www.seznam-autobusu.cz