Mateční hodiny EH40, potažmo EH41 nemusím dlouho představovat. Jedná se asi o nejvíc rozšířené mateční hodiny jednotného času, které se montovaly úplně všude. Jedná se o stavebnicový systém, který byl vměstnán do plastových krabiček ZPA a dal se jednoduše rozšířit o záložní zdroje, měniče, linkové rozvaděče, signální hodiny a zvonkové relé.
Rozdíl mezi EH40 a EH 41 je zřejmý po bližším prozkoumání. EH40 má přípravu na synchronizaci času pomocí tehdejšího československého vysílače OMA50, které se bohužel neuskutečnilo a v následující verzi se od toho upustilo. Novější verze pro změnu disponovala vnitřní zálohovací baterií a střadačem impulzů, který zabezpečoval chod vnitřních hodin při výpadku napájení. Po obnově napájení hodiny následně nastřádané impulzy vyslali a doběhli na správný čas. Velkou změnou prošla i časová základna jednotlivých hodin. EH40 má na míru vyrobený obvod MH106, který byl řízen externím 100kHz krystalem a celé řízení impulzů a všeho ostatního zajišťoval sám obvod. EH41 používala hodinový obvod řízený běžným krystalem 32,768kHz a celou logiku zajišťovaly obvody TTL.
Ovládání hodin:
EH40: První poloha spínač vypne hodiny, vynuluje paměť hodin a resetuje podpěťovou ochranu. Druhá poloha spínače uvede hodiny do chodu blikáním kontrolky hodin. Třetí poloha spínače hodiny zastaví bez vynulování paměti. Poslední poloha spínače zrychlí chod hodin. První LED signalizuje vysílání sudého impulzu, druhá lichého impulzu, třetí blikáním chod hodin, čtvrtá aktivaci podpěťové ochrany (nutno hodiny resetovat), poslední je příprava pro příjem signálu OMA50.
EH41: Oproti EH40 je prohozená druhá a třetí poloha, jinak je ovládání stejné. První LED signalizuje vysílání sudého impulzu, druhá lichého impulzu, třetí blikáním chod hodin, čtvrtá zrychlené dobíjení vnitřního akumulátoru (při vysílání impulzu a dobíhání ze střadače), poslední signalizuje naplnění střadače.