EH-1 / ESH-3

Hodiny EH/ESH jsou první elektronické hodiny, které nahrazovali klasické mechanické hodiny s kyvadlem. Jejich výhoda spočívala tehdy ve větší přesnosti a spolehlivosti. Verze EH-1 neměla oproti verzi ESH signální kolo a byly tedy pouze mateční. Tyto hodiny se hojně používali například ve školách, fabrikách a různě tam, kde byla nutnost používat spolehlivé zařízení a zároveň automatické zvonění. Narozdíl od předchůdců se dá nastavit díky tepelnému relé délka signálu. Rovněž úplnou novinkou byla podpěťová ochrana, která hodiny při nízkém napětí zastavila aby nedošlo k tvz. rozpadu linky. Tedy stav, kdy při nižším napětí slabší hodiny poskočí a silnější nikoliv. Tato série se vyráběla ve čtyřech provedeních.

EH-1 – neměla žádný signální okruh.

ESH-1 – jeden signální okruh.

ESH-2 – dva signální okruhy.

ESH-3 – jeden signální okruh s přepínacím kontaktem.

Ve sbírce mám uloženou verzi EH-1 a ESH-3.

Elektronicky jsou hodiny velmi jednoduché. Základ tvoří skleněný krystal o frekvenci 100kHz, který je TTL logikou zpracován a interpretován jako minutové polarizované impulzy.

Ovládání hodin:
Hodiny disponují dvěmi spínači a potenciometrem. První stisknutí tlačítka “START” nahodí podpěťovou ochranu a trvalým svitem diody D5 signalizují, že jsou připraveny ke startu. V tomto stavu jsou k dispozici dvě funkce. První funkce spočívá ve stisknutí tlačítka “ŘÍZENÍ”, který má za následek trvalé zapnutí jedné polarity linky. Díky tomu můžeme ověřit správné napólováni podružných hodin. Druhá funkce spočívá v opětovném stisknutí tlačítka “START”. Dioda D5 začne blikat v sekundovém intervalu a hodiny jsou spuštěny do provozu. Dioda D23 signalizuje vysílání impulzu jedné polarity. Tedy, jednou za dvě minuty. Opětovným stiskem tlačítka “START” zastavíme chod hodin. V provozním stavu je možnost stisknutí tlačítka “START” a hodiny přejdou do seřizovacího módu. Začnou poskakovat v intervalu dvě poskočení za 10 sekund. Opětovným stiskem hodiny vrátíme do provozního stavu. Potenciometr slouží k nastavení délky signálu.